Pasaport Harç İadesi Nasıl Alınır

Bu yazımızda Pasaport İşlemleri için ödediğiniz harç ve defter bedelini nasıl geri alabilirsiniz ona anlatmaya çalışacağız.

Bu yazı harç iadesini geri almak isteyen herkes için geçerlidir. OHAL nedeniyle  Pasaportlarına engel, tahdit, zayi kaydı konulmuş vatandaşlar da bu işlemi yapabilirler. Çoğu vatandaşımız, tüm masrafların yaptıktan sonra ( harç, vize, uçak bileti, otel ücret vs.) pasaport alamadığını öğrendiği için bu şekilde en azından harç ödemelerini geri alabilirler.

Pasaport almak için yatırdığınız Harç ve Defter Bedeli’nin tamamının ya da bir kısmının iadesini isteyebilirsiniz.

Peki Nasıl?
1- Önce Nüfus Müdürlüğü’ne

Size en yakın Nüfus Müdürlüğü’ne gidip, Harç iadesi almak istediğinizi söyleyin.

Yanınıza:
1- T.C. Kimliğiniz ( Aslı ve 1 adet Fotokopi)
2- Harç Makbuzunu ( Aslı ve 1 adet Fotokopi)
almayı unutmayın.

3- Orada size matbu bir dilekçe örneği verilecek, oradaki bilgileri doldurun.  Boşluklara Hangi sebeple iade istediğinizi, tutarı yazacaksınız. Burada dikkat Pasaport Tahdit nedeniyle pasaport alamayanlar bunu özellikle oradaki alan da belirtsin lütfen.

Dilekçeyi yazdıktan sonra bu 3 evrağı görevliye teslim edip, imzaya çıkmasını bekliyorsunuz, 10-15 dakika içinde size bir yazı verecekler. O yazı Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine yazılmış, harç iade yazısıdır.

Bu kadar mı derseniz, hayır daha bitmedi…

2- Şimdi Veraset ve Harçlar Vergi Dairesi’ gidiyoruz
Yukarıda bahsettiğim yazıyı aldıktan sonra, veraset ve harçlar vergi dairesine gidiyoruz. Yaşadığınız şehre göre yeri uzak olabilir. Orada da derdimizi anlatıp matbu bir dilekçe de orada dolduruyoruz. Burada Ödemenin yapılacağı Banka hesap bilgileri, IBAN bilgilerinizi doldurup, doldurduğunuz formu, size verilen yazıyla birlikte Gelen Evrak servisine veriyorsunuz.

Burada da işimiz bitti, peki ya paramız?
20 işgünü içinde paranız hesabınızda olacak. Hesabınızı kontrol etmeyi unutmayın.

Harcı yatırmak: 15 dakika
İade Almak : 20 işgünü

4.8 4 votes
Article Rating
Takip et
Bildir
guest
8 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fatoş
Fatoş
1 yıl önce

Merhabalar ben 2019 da 945 tl pasaport harcını yatırdım ama pandemiden dolayı nüfusa basvuru yapmadım yenilenmek için 2022 de iptal için başvurabilir miyim

elif
elif
3 yıl önce

e devlet üzerinden iade talebinde bulunmaya çalıştım ama uyarı verdi. “Bu ödemenin 304.4 TL miktarlık kısmı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Tarafından belge numarası(ları) ile kullanılmış olup, iptal veya red ve iade işlemi yapılamaz!” neden böyle bir uyarı verdi anlayamadım

tahditzede
tahditzede
3 yıl önce

e-devlet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi’ne girdim. Harç iade ile ilgili kısımda ödemem gözüktü. İade dilekçesi doldurdum. Bir hafta içerisinde dilekçede belirttiğim hesaba ödediğim tutarın yarıya yakını gönderildi.

Anonim
Anonim
3 yıl önce

Merhaba, ben interaktif vd den yatırdım harcı. Telefonla arayıp sorunca interaktif vergi dairesine edevletle giriş yapıp sol üst köşedeki arama kısmını harç yazınca Harç iade dilekçesi çıkıyor. Ordan adım adım doldurup başurdum.

Anonim
Anonim
1 yıl önce
Reply to  Anonim

paranız iade edildi mi?

Manass
Manass
3 yıl önce

5 ay oldu yarısını vereceğiz dediler onu bile alamadım

Talha
Talha
3 yıl önce

2 ayda iade oldu o da yarısı. Arayıp neden yarısi yattı diye sorucam hat sürekli meşgul.

ayx
ayx
4 yıl önce

Pasaport harcının geçerlilik süresi nedir peki? Sallıyorum 1 yıl önce harcı ödemiş olsam şimdi pasaportu alabilir miyim?