Site icon Olağanüstü Hal – OHAL

Pasaport Harç İadesi Nasıl Alınır

Bu yazımızda Pasaport İşlemleri için ödediğiniz harç ve defter bedelini nasıl geri alabilirsiniz ona anlatmaya çalışacağız.

Bu yazı harç iadesini geri almak isteyen herkes için geçerlidir. OHAL nedeniyle  Pasaportlarına engel, tahdit, zayi kaydı konulmuş vatandaşlar da bu işlemi yapabilirler. Çoğu vatandaşımız, tüm masrafların yaptıktan sonra ( harç, vize, uçak bileti, otel ücret vs.) pasaport alamadığını öğrendiği için bu şekilde en azından harç ödemelerini geri alabilirler.

Pasaport almak için yatırdığınız Harç ve Defter Bedeli’nin tamamının ya da bir kısmının iadesini isteyebilirsiniz.

Peki Nasıl?
1- Önce Nüfus Müdürlüğü’ne

Size en yakın Nüfus Müdürlüğü’ne gidip, Harç iadesi almak istediğinizi söyleyin.

Yanınıza:
1- T.C. Kimliğiniz ( Aslı ve 1 adet Fotokopi)
2- Harç Makbuzunu ( Aslı ve 1 adet Fotokopi)
almayı unutmayın.

3- Orada size matbu bir dilekçe örneği verilecek, oradaki bilgileri doldurun.  Boşluklara Hangi sebeple iade istediğinizi, tutarı yazacaksınız. Burada dikkat Pasaport Tahdit nedeniyle pasaport alamayanlar bunu özellikle oradaki alan da belirtsin lütfen.

Dilekçeyi yazdıktan sonra bu 3 evrağı görevliye teslim edip, imzaya çıkmasını bekliyorsunuz, 10-15 dakika içinde size bir yazı verecekler. O yazı Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine yazılmış, harç iade yazısıdır.

Bu kadar mı derseniz, hayır daha bitmedi…

2- Şimdi Veraset ve Harçlar Vergi Dairesi’ gidiyoruz
Yukarıda bahsettiğim yazıyı aldıktan sonra, veraset ve harçlar vergi dairesine gidiyoruz. Yaşadığınız şehre göre yeri uzak olabilir. Orada da derdimizi anlatıp matbu bir dilekçe de orada dolduruyoruz. Burada Ödemenin yapılacağı Banka hesap bilgileri, IBAN bilgilerinizi doldurup, doldurduğunuz formu, size verilen yazıyla birlikte Gelen Evrak servisine veriyorsunuz.

Burada da işimiz bitti, peki ya paramız?
20 işgünü içinde paranız hesabınızda olacak. Hesabınızı kontrol etmeyi unutmayın.

Harcı yatırmak: 15 dakika
İade Almak : 20 işgünü

4.8 4 votes
Article Rating
Exit mobile version