KHK Nedir?

KHK Nedir?

KHK ne anlama gelir, ne işe yarar, ohalde khk gibi soruları cevaplarını burada bulabilirsiniz:

Kanun Hükmünde Kararname’nin kısaltılmış şeklidir aslında KHK.

Kanun hükmünde kararname ya da KHK genel bir tanım olarak yasama organının konu, süre ve amacı belirleyen bir yetki kanunu ile verdiği yetkiye veya doğrudan doğruya anayasadan aldığı yetkiye dayanarak, hükümetin ( Bakanlar Kurulu) çıkardığı, maddi anlamda kanun gücüne sahip, parlamentonun tasdiki ile şekli ve organik anlamda kanun gücünü kazanacak olan kararnamelerdir.

KHK’lar 2’ye Ayrılır

Kanun hükmünde kararnameler, olağan ve olağanüstü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Olağan Kanun Hükmünde Kararnameler, Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılmakta; bu yetki Bakanlar Kurulu’na Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yetki kanunu ile verilmektedir. Temel haklar, kişi hak ve ödevleri ile siyasi hak ve ödevler hakkında düzenleme yapılamaz.

Olağanüstü Kanun Hükmünde Kararnameler ise Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılmaktadır. Bunun için TBMM’nin yetki kanunu vermesine gerek yoktur. Uluslararası hukuktan doğan yükümlülükleri yerine getirmek şartıyla, her alanda düzenleme yapılabilir. Kanun hükmünde kararnameler hem meclis tarafından siyasi denetime hem de Anayasa Mahkemesi tarafından yargısal denetime tabidirler.

www.olaganustuhal.com sitesinde, Olağanüstü hal KHK larını inceleyeceğiz.

0 0 vote
Article Rating
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments