Pasaport Tahdit Kalkıyor mu?

Son bilgiler, Pasaport tahditlerinin kalkacağı yönünde. Cumhurbaşkanı bir açıklama yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Komisyonumuz da kamu görevlileriyle ilgili işlemleri inceleyerek isabetli görmediği ihraçlarla ilgili göreve iade kararı veriyor. Attığımız bir adım daha var. FETÖ ile mücadele kapsamında tutuklanan ve mahkûm olanlar ile ihraç edilenlerin bir kısmının eş, çocuk, anne ve babalarının pasaportlarına idari işlemle ihtiyaten tahdit konmuştu. 15 Temmuz’dan sonra FETÖ mensupları aileleriyle birlikte yurtdışına kaçmaya başlamıştı. Bunu engellemek için alınan tedbirlerden biri de pasaport tahdidiydi. Artık soruşturmalar ve davalar belli bir aşamaya geldiği için 181 bin 500 kişiyle ilgili pasaport tahdidi şayet mani bir hal yoksa birkaç gün içinde kaldırılacak. Böylece yakınlarının suçlarından dolayı pasaport alamayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermiş oluyoruz. Mahkeme kararı ile konan tahditler bu kapsamın dışındadır. Bu tür tahditler ancak yine mahkeme kararıyla kaldırılabiliyor.

 

Şimdi bazı soruların sorulması gerekir:

Hakkında soruşturma olmayan, yakınları ile ilgili de bir soruşturma olmayan kişilerin durumu ne olacak?

Soruşturması olup, dava açılmamış olanlar?

Davası sonuçlanmış ama henüz kurumuna iade edilmemiş kişiler?

Masumların Pasaportlarını veriniz tahditlerini kaldırınız başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi, hiçbir şekilde suçu olmayan kişilerin de pasaportuna el konulmuştu.

Yakın zamanda bu konu açıklığa kavuşacaktır umarız.

OHAL Kalkınca Pasaport Zayi Tahdit İptaller Ne Olacak

5 1 vote
Article Rating
Takip et
Bildir
guest
1.2K Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan
Hasan
2 yıl önce

Avrupada yaşayıp pasaportunda tahdit olanlar tecrübelerini buraya yazsalar bizde istifade etsek güzel olur. Saygılar.

Nurşen
Nurşen
2 yıl önce

E devlette pasaportum iptal gözüküyor. Protokol belgesi sorgulamada da il, ilçe nüfus müdürlüğüne başvurun diyor. Bu durumda elçiliğe gitsem eski pasaportumun süresini uzatmak için el konur mu ya da ne olur?

Ayşe
Ayşe
2 yıl önce
Reply to  Nurşen

Evet o şekilde yazı geliyorsa kesinlikle tahdit var ve el koyarlar. Nüfus Cüzdanınızla küçük bir işlem yapmak için gidin, orda zaten sorun varsa söylerler. Bu durumda kesinlikle yeni pasaport vermiyorlar. İptal durumu kalkmadan uzatamazsınız malesef.

Ahmet
Ahmet
2 yıl önce
Reply to  Ayşe

Eskisi gibi değil durum, tahdit olsa bile konsolosluklar işlem yapabiliyorlar. Tahdit kontrolü yapmak için nüfus cüzdanıyla işlem yapmak işe yaramayabilir.

Ayşe
Ayşe
2 yıl önce
Reply to  Ahmet

Benim Pasaport tahdidim var yaptıkları işlemler; e-devlet şifresi vermek, nüfus cüzdanı yenilemek ve kısıtlı bir avukat vekaletnamesi vermek. Pasaport süresi bitince kesinlikle uzatmıyorlar. Kendimden biliyorum. Ben çok defa konsolosluğa gittim kimliğini verip sorunca açıkça söylüyorlar tahdit varmı yokmu!

Ahmet
Ahmet
2 yıl önce
Reply to  Ayşe

Buradaki konsolosluk tahdit varsa kimlikle hicbir islem yapmiyordu, pasaportu getirmemizi istiyordu, sorduk ama hicbir aciklama yapmadilar. Biz de bu sekilde tahdit oldugunu farkettik. Gecen seneden beri en azindan vekalet vesaire gibi basit islemleri kimlikle yapiyorlar. E-devlette protokol sorgulamasi yapinca hala nufus memurlukarina basvurun yaziyor, dolayisiyla tahdidin kalktigini sanmiyoruz ama bilgi alacak baska bir yol da bilmiyoruz.

Hasret
Hasret
2 yıl önce

Mrb. Benim protokol sorguda once il nufusa basvurun Yazardi simdi pasaport bilgileri var ama gecersiz muhafazada yaziyor ama suresi de var. Bunun anlami ne olabilir tahdit kalkmismi

Aslı
Aslı
2 yıl önce

Pasaportunda daha önce tahdit olan yani e-devlette protokol belgesi sorgula bölümünde nüfus müdürlüklerine başvurun yazan ve sonradan kendiliğinden tahdit kalkan birisi pasaportuyla giriş çıkış yaptımı lütfen cevap verebilirmi?

Yunus
Yunus
2 yıl önce
Reply to  Aslı

Sizin Tahit kalktimi

Aslı
Aslı
2 yıl önce
Reply to  Yunus

Evet

Akın
Akın
2 yıl önce

Merhaba herkese pasaport başvurum olumsuz gelirse ilgili yerlerden pasaport hangi nedenlerden alamadığıma dair belge vs birsey alabilirmiyim

Yunus
Yunus
2 yıl önce
Reply to  Akın

Merhaba sizin sonuç geldimi

Anonim
Anonim
2 yıl önce

pasaport tahditimin kalkmış olup olmadığını nereden öğrenebiliriz. nüfus müdürlüğüne dilekçe versek cevap veriyorlar mı? başvurum reddedilip harç ücretinin yarısı heba olup, vergi dairesinde sürünmek istemıyorum. lutfen yardımcı olur musunuz?

Akın
Akın
2 yıl önce
Reply to  Anonim

Merhaba birsey sorucam pasaport alamadıgınıza dair bir belge vs veriyorlar mı yada talep edebiliyormuyuz şu nedenlerle alamadık veremedik yazısı lazım verirler mi

Ali Artun
Ali Artun
3 yıl önce

E-Devletten yurtdışı çıkış için tahdit (sınırlama) olup olmadığını öğrenmek için; kendi kimlik bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Protokol Belgesi Sorgulama” diye yazıp çıkan kısmı tıklayın, ilgili yere tikleyip Devam dediğinizde “İl/İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir.” şeklinde bir ileti alıyorsanız hakkınızda yurtdışı çıkış tahdidi (sınırlaması) var demektir. Bu yoksa hakkınızda çıkış tahdidi yok demekmiş.

uğur
uğur
2 yıl önce
Reply to  Ali Artun

en amacına hızmet eden yorum teşekkürler.

Akademisyen
Akademisyen
3 yıl önce

Arkadaşlar uzun zamandır burada bir paylaşım ya da yorum yok. Ben ihraç edilmiş birisi olarak dilekçe vererek pasaportumu aldım. Darısı sizlerin başına. Allah yardımcınız olsun.

Anonim
Anonim
2 yıl önce
Reply to  Akademisyen

Yeşil pasaport alabiliyor muyuz. Benimde tahdit kaldırıldı. Emekliyim yeşil pasaport hakkım geri verilecekmi

Yunus
Yunus
2 yıl önce
Reply to  Akademisyen

Merhaba ne kadar sürdü

Faruk çoban
Faruk çoban
3 yıl önce

Sayın yetkililer ben Finlandiya da yaşiyorum her yıl sayın Cumhurbaşkanıma kurban bsğışı yapan biri ve cumhur itifakına 7 milyon yardım yapan biri afrin mehmetçiğine kurban kestiren biriyim maalesef benim pasaportum engelli hiç kimseye ulaşamiyorum ve içim yanıyor gerçek fetocular dururken bizim gibiler mağdur Allah hepsinin belasını versin hakkımı helal etmiyorum öbür dünyada iki elim yakalarında olsun

cellad
cellad
3 yıl önce
Reply to  Faruk çoban

celladına aşık olmuşsa bir millet,

ister ezan ister çan dinlet.

itiraz etmiyorsa sürü gibi illet,

müstehaktır ona her türlü zillet.

Ahmet
Ahmet
4 yıl önce
Reply to  Akademisyen

Yani hiçbir şey değişmeyecek
“Peki bu pasaportlar otomatik olarak verilecek mi?
Hayır.
Yeni düzenlemede bununla ilgili olarak, pasaportlarını geri almak isteyen KHK’lılara bir de araştırma şartı getiriliyor. KHK’lıların başvurmaları halinde, “Kolluk birimlerince yapılacak araştırma sonucuna göre İçişleri Bakanlığı’nca pasaportlarının verileceği” belirtiliyor.”

Zaten içişleri vermiyor iltisak/irtibat bahanasiyle. Bu kanun göz boyamadan başka birşey değil.

hayri
hayri
4 yıl önce

arkadaşlar benim dava sürecim bitti. cezayı aldım denetimle birlikte süreci tamamladım.
mahkeme yurtdışı yasagını kaldırmış durumda ama pasaport almaya gittiğimde tahdit oldugunu öğrendim. burda nasıl bir yol izliyeceğim yasağı kaldırmak için bilgisi olan var mı

Garip
Garip
4 yıl önce
Reply to  hayri

Geçmiş olsun gayri nüfus müdürlüğüne dilekçe verin davadan beratettiğinize dair delil ne varsa götürün dilekçemize ekletin

oyle birsey
oyle birsey
4 yıl önce

Yok boyle birsey, savcilik takipsizlik kararim var ve ek olarak savciilik pasaport iptalini kaldirin yazim var ve 1,5 yil oldu bu yazilari aldigim, toplam 3 yil gecti pasaport iptalim, Nufus Mud diyorki biz Savcilik uazisini aldik ama sizin iptal yazisi Disisleri Bak yaptigi icin Savcilik yazisini onlara gonderip onay istedik malesef Disisleri Bak yanit vermedi biz birsey yapamayiz idari dava acib diyor, idari dava aciyoriz Disisleri Bak bizimle alakali degil diyor, Kamu Denetleme Kurumuna gidiyoruz, dilekce verip Savcilk yazisini veriyoruz onlarda bu iptali Disisleri Bak yaptigi icin biz inceleyip karar veremiyoruz diyor, Gelde isyan etme,islnden gucunden oldun, coluk cocuk peridan… daha fazla »

GUnes
GUnes
4 yıl önce
Reply to  oyle birsey

Daha once dis isleri bakanligina idari dava acip, davayi kazanip pasaportunu alanlar oldu, hatta burayada yazdi bazi arkadaslar, serhi koyan dis isleri bakanligi ise, nasil bizimle alakali degil derler mahkemede.?

oyle birsey
oyle birsey
4 yıl önce
Reply to  GUnes

bende bunu anlayamiyorum, yaptiklari yanlisli kabul etmiyorlar cunku gereksiz yere passportlari iptal ettiler, yalan yanlis duyumlara gore insanlari fislediler

oyle bitlrsey
oyle bitlrsey
4 yıl önce
Reply to  oyle birsey

6749 nolu KHK aslnda herseyi acikliyor, benim anlamadigim eger bir hukuk devletiysek ve demokrasi varsa bir ulkede nasil oluyorda savcillik yazisi kabul edilmiyor o zaman savci makami neden var ???

Anonim
Anonim
3 yıl önce
Reply to  oyle birsey

Gardaşım gerçek fetocular halen sultan olan masum insanlara oldu

Hicran
Hicran
4 yıl önce

Eşimden dolayı pasaport yasağı, yurt dışı yasağı konuldu anayasa mahkemesi o kanunu iptal etti sizce bişey değişirmi anayasa mahkemesinin verdiği kararı uygularlarmı yasaklar kalkarmı bilgisi olan cevap verebilirmi lütfençok zor durumdayım

HATiCe
HATiCe
4 yıl önce
Reply to  Hicran

Duruma üzüldüm bende aynen bu durumdayım pasaporta eşimden dolayı şerh konuldu siz ne yaptınız ne durumdasınız

Sade
Sade
4 yıl önce

Arkadaslar, yurt disinda yasiyorum pasaportumun suresi bitti yenisine iki kez basvuru icin gittik basvuramadik tr gidin dediler. Simdi son haberden sonra tekrar randevu aldik eger pasaportum cikarsa turkiyeye gitmekte sorun olur mu yani acikcasi sunu merak ediyorum. Izne gitsem turkiyeye tekrar yurt disina cikabilir miyim iptal ederler mi pasaportumu ?

Cem
Cem
4 yıl önce
Reply to  Sade

Size basvurtmayip TR’ye gidin dediklerine gore iptal olmuş pasaportunuz. Simdi tekrar gitseniz de birsey değişmeyecektir ki?

Yurtdisi yardimlasma
Yurtdisi yardimlasma
4 yıl önce
Reply to  Sade

Konsolosluk TRye gidin gidiyorsa bir terslik vardir. Bir dahaki ziyaretinizde adli sicil belgesi almak istediginizi soyleyin. Bu islem icin sadece TC kimligi yeterli. Eger veremeyiz derlerse pasaportunuzda serh var demektir. Bu durumda Turkiyeye donerseniz zamaninda ayrilamama durumu olabilir. Eger adli sicil belgesini alabilirseniz o zaman konsoloslukta sisteminiz acik demektir. Sorunsuz bir sekilde gidebilirsiniz. E-devlette protokol belgesi sorgulama kismina baktiginizda nasil bir ekran geliyor?

Mağdur
Mağdur
4 yıl önce
Reply to  Sade

Selamlar almanyada süresiz oturum hakkı bulunanlar için konuşuyorum.
Pasaportu kaptıranlar Ausländeramta gidip durumu anlatIp ( pasaport engelinizin olduğunu ve neyle suçlandığınız konusunda bilgi verilmediğini söyleyip) antrag für Ausweisersatz yapın. 4 hafta sürüyor , size almanya sınırlarında pasaportsuz geçerli olan yeni kimlik veriyorlar. Kesinlikle korkmayın yardımcı oluyorlar. Allah doğrunun yanında
.

Can
Can
4 yıl önce

Selamın aleyküm. 672 Khk ile sebebini bilmediğim bir şekilde ihrac edildim. Hakkımda herhangi bir adli işlem ya da takip yok. Sorum şu benim çifte vatandaşlığım var . Türk pasaportu zaten mağlum alamıyoruz. Yeni çıkartmış olduğum yabancı pasaport ile yurt dışına çıkmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Çıkmaya çalışırsam nelerle karşılaşabilirim .?

Sade
Sade
4 yıl önce
Reply to  Can

Selam yurtdisina cikmanizda bir sakinca yok sadece turkiye sknti ediyor olabilir. Ben birisini duymustum, cifte vatandas tr yabanci pasaportla giris yapmis cikis yaparken izin vermemisler sebep olarak da ayni zamanda turk vatandasisin ve senn turk pasaportun iptal cikamazsin diye.

Amar
Amar
4 yıl önce

Adamlar daha hala İstanbul’u neden kaybettiklerini anlayamayacak kadar kendi egolarında eriyip kaybolmuşlar. Milleti enayi sanmak şöyle dursun milletin aklıyla dalga geçiyorlar. Tabiki saray ve çevresiyle halk arasında bir uçurum olduğunu göremeyecek kadar kör, Ara Mahallede neler konuşulduğunu bilemeyecek kadar aciz, Her evden bir ah geldiğini bir can yandığını farkedemeyecek kadar duyarsız, ve tabi en önemlisi de bunlara kendilerinin sebep olduğunu anlamayacak kadar da zalimler ve enaniyetliler. Binlerce yuvayı yıktınız binlerce insana kast ettiniz binlerceye iftira ettiniz, ve de ülkenin kurulu düzenini alt üst ettiniz. Senin yaptığın 2 yol bir köprü bir kaç da beton yığını neye yarar ülkendeki insanların karakterlerini… daha fazla »

Sagliklar
Sagliklar
4 yıl önce
Reply to  Amar

Guzel yaziya ne denir. Agzina saglik

Anonimo
Anonimo
4 yıl önce

Bir gelişme varmi pasaportlarda? Geri alabilen varmi?

mağdur
mağdur
4 yıl önce
Reply to  Anonimo

malesef sadece bekliyorum artık bir yol olduğunu hiç sanmıyorum. memur olanlar ve yurtdışında yaşayanlar daha zor durumda oldukları için kavgasını veriyor ama benim gibi özel sektör çalışanları mağdur olsa bile sonuç alamayacaklarını bildikleri için kendini pekte yormuyor galiba, bekliyorum

Yasin
Yasin
4 yıl önce

edevletten pasaport durumunu anlamak mumkunmu?

Umut
Umut
4 yıl önce

Selamın aleyküm. Bir ALLAH’ın kuluda pasaportunu geri almadımı? Biz iki senedir Viyanada pasaportsuz yaşıyoruz. Aufenthaltstitel’de bitti. Bu nasıl bir iş vallaha billaha aklım almıyor. Bir ülke vatandaşlarına bu kadar eziyet edermi. TEK MILLET TEK VATAN TEK BAYRAK TEK DEVLET diye diye ( Hitlerde aynısını demişti zamanında) ülkenin anasını ağlattılar. Viyanadan UMUT

GurbettekiKus
GurbettekiKus
4 yıl önce
Reply to  Umut

merhaba umut bende benzer durumdayim. bende viyanada yasiyorum. benim esim turkiyede. benim pasaportum elimde hatta gecen ay konsoloslukta suresi bitince yeniledim ama turkiyeye gitmeye korkuyorum, hakkimda hicbir kriter yok sadece iftira yada isim benzerligi yada karambole gitmekten korkuyorum. konsoloslukta pasaport ile islem yaptirmak acaba sorunsuz girip cikmak icin yeterlimi?

Umut
Umut
4 yıl önce
Reply to  GurbettekiKus

Geçmiş olsun. Vallaha bunlara hic güven olmaz. Ama yeni pasaport cıkartabiliyorsanız pasaportunuza tahdit konmamıştır. Risikoya girmeye değermi? Bence değmez. Milletin aklı ile dalga geçiyorlar. Bir Allahın kulu pasaportunu geri almadı. Insanları psikolojik olarakda cökertiyorlar. E Devletten de hicbir şey çıkmıyor. Bu nasıl bir zulüm. Mevlam bizlere yardım et. Selamlar

Mağdur
Mağdur
4 yıl önce
Reply to  Umut

Selamlar almanyada süresiz oturum hakkı bulunanlar için konuşuyorum.
Pasaportu kaptıranlar Ausländeramta gidip durumu anlatIp ( pasaport engelinizin olduğunu ve neyle suçlandığınız konusunda bilgi verilmediğini söyleyip) antrag für Ausweisersatz yapın. 4 hafta sürüyor , size almanya sınırlarında pasaportsuz geçerli olan yeni kimlik veriyorlar. Korkmayın kesinlikle yardımcı oluyorlar.

isimsiz
isimsiz
4 yıl önce

Hakkimda ihbar veya iftira olup olmadigini nasil ogrenebilirim? bu ihbarlar degerlendirilmeden direk iptal gibi bir konu varmi? isim vermeden yada asilsiz yapilan ihbarlar nasil degerlendiriliyor? eger zerre kadar sucum varsa isterse vatandasliktan cikarsinlar ama iftiraya kurban gitme korkusu insani uzuyor. lutfen yardim

Nedensiz
Nedensiz
4 yıl önce
Reply to  isimsiz

Hocam herkesi fislediler. Sen neden bahsediyorsun. Eger ismin listede varsa en kotusu pasaportunu iptal ediyorlar. Sen iclerindesin yada degilsin sorun o degil zaten. Adamlarin istedikleri eziyet etmek halka. Bu insanlar firavunu bile gecti. demek ki ismin listedeymis. Nasil neden bilemezsin.

Anonim
Anonim
4 yıl önce

adli süreci olanlara yargının koyduğu yurt dışı yasağına kimsenin diyecek bir şeyi olamaz. burada bahsedilen idari şerhler (tahditler) ise anayasaya aykırı. Hükumet bu durumu biliyor fakat yine de taviz vermiyor. Hukuk rafa kalkmış durumda maalesef. Kısa sürede de bu yasaklar kalkacağa benzemiyor. Şöyle bir şey olursa belki bu keyfi yasaklar kalkabilir. iktidar için işlerin iyi gitmediği anket sonuçlarında ortaya çıkarsa, büyük çoğunluğu kendisine oy vermeyecek bu kitleden kurtulmak, yurt dışına gidişlerinin yolunu açarak az da olsa avantaj kazanmak için yasakları kaldırabilirler. Kim bilir…

Rambusman
Rambusman
4 yıl önce
Reply to  Anonim

HAyaller hayller

Delibalta
Delibalta
4 yıl önce
Reply to  Anonim

Valla arkadaslar bana ogrendigim kadarıyla adli tahdit konulmuş (hakkımda herhangi bir sorustruma yok devlet memuru vs degilim) bugun il nufus pasaport birimine gittim tahtdit devam ediyor dediler. Milletimi kandırıyorlar anlamadım sazan yerine mi koyuyorlar bizi anlamıs degilim.

ESra
ESra
4 yıl önce
Reply to  Delibalta

Milletle dalga geçiyorlar tahdit kalkmış diyen Allahın bi kulu çıkmadı daha nedense geçen sefer yine kaldırıldı denildiğinde hiç kaldırılmış kimse yoktu bu kadar mağdur perişan ettikleri yetmiyormuş gibi birde alay ediyorlar

Ayse
Ayse
4 yıl önce
Reply to  ESra

Nufusa gttinz mi bugun esra hanım

ESra
ESra
4 yıl önce
Reply to  Ayse

EVet ayşe hanım gittim ama tek kalkan görmedim

Ayse
Ayse
4 yıl önce
Reply to  ESra

Ben daha sormadim.. es durumu benimki desene gene hayel kirikligi

ESra
ESra
4 yıl önce
Reply to  Ayse

BEnimde eş durumu 2 çocukla perişan durumdayım

Ayse
Ayse
4 yıl önce
Reply to  ESra

Kimin kalkti ozman anlamadm ki

Anonim
Anonim
4 yıl önce
Reply to  ESra

Benimde es durumu aynı durumda olupta kalkanlar var

Osman
Osman
4 yıl önce
Reply to  Delibalta

Adli tahditler bu kapsamda degil hocam. Kaldirildi denilenler (kaldiriliyor mu bilmiyorum) idari tahditler.

Mağdur
Mağdur
4 yıl önce
Reply to  Anonim

Benimde aynı gittim sadece 1 kişininkine denk geldik dedi görevli diğerlerinin halen aynı geçen sene girdim Türkiyeye aldılar elimden halen haber yok bekliyoruz bakalım.

Hasan
Hasan
4 yıl önce
Reply to  Anonim

Hala hiçbir değişiklik yok arkadaşlar tahditler devam ediyor. Eşler için yapılmış 57 bin okadar başkada birşey yok

Merhaba
Merhaba
4 yıl önce
Reply to  Hasan

Eşler için yapıldığını nereden öğrendiniz. Kendi yorumunuzmu, bir bilgiye mi sahipsiniz acaba. Bu sefer özellikle eşler diye belirtilmediği için soruyorum. Teşekkürler.

Ayse
Ayse
4 yıl önce
Reply to  Merhaba

Bnmde es durumu daha sormadm umut

semih
semih
4 yıl önce
Reply to  Anonim

Bende bugun gittim sazan gibi dedim kaldirilmistir ama bide dekontu da yatirttilar bana bosuna 550 liram gitti yani 2 senelik pasaport basvuurusu icin tahditim devam ediyormus nasil bir sacmaliktir ki ortada birsey yokken insanlarin pasaportuna tahdit koyup magdur ediyolar bence bunun bi yolu olmali Aramizda bir grup mu kursak ne dersiniz

Yasin
Yasin
4 yıl önce

bu pasaport iptali kaldirilanlar acaba sadece memur ve akademisyenlermi? khk ile ihrac olmamis veya hic memur akademisyen olmayanlarinda kaldirilmismidir? saygilar. Yasin

Rambusman
Rambusman
4 yıl önce
Reply to  Yasin

Khk ile kapatlıan dernek vs sivillerde Khklı memurlar ile aynı konumdadır. Svili memuru aynı kalkan yok

Anonim
Anonim
4 yıl önce

arkadaşlar ihraç edilen ve takipsizlik alalı 2 sene olan benim pasaport iptalim sürüyor.Yazıktır günahtır.Yani ihraç edilen ve suçsuzluğu kesinleşenler için hala adaletsizlik sürüyor.

Rambusman
Rambusman
4 yıl önce
Reply to  Anonim

Khk mevzuu düzelmeden alınan beraat takipsizlik işe yaramaz.. istersen anayasa mahkemesinden evrak götür. Khk ile konulanlar içişleri dışişleri bakanlığınca düzeltilir sadece

Akademisyen
Akademisyen
4 yıl önce

57.191 kişinin pasaportundaki tahditler kalkmış. Hayırlı olsun inşallah. Allahım sen mağdurların yüzünü güldür.
https://www.icisleri.gov.tr/bakanligimizca-57-bin-191-kisinin-pasaportundaki-idari-tahdit-kaldirildi

Delibalta
Delibalta
4 yıl önce
Reply to  Akademisyen

Haydi inşaallah arkadaslar dua edelim. Ayrıca problemi çözülen arkadas durumunu bildirirse iyi olur

Rambusman
Rambusman
4 yıl önce
Reply to  Akademisyen

Giden var mı nüfusa

mağdur
mağdur
4 yıl önce
Reply to  Rambusman

ben gittim bursa il nüfusa sabahtan saat 15:00 a kadar bakıp kalktığını gördüğümüz tek kişi yok dediler baktılar benimde kalkmamış

ESra
ESra
4 yıl önce
Reply to  mağdur

Bizimle dalga geçiyorlar mağdur ettikleri yetmiyormuş gibi alay ediyorlar Allah onları bildiği yapsın

Ayse
Ayse
4 yıl önce
Reply to  ESra

Es durumu ne oldu

Bektaş
Bektaş
4 yıl önce
Reply to  Akademisyen

Çok güzel gelişme.
İşin kötüsü devlete güvenim öyle azaldı ki, bu haber gerçek mi yoksa yurtdışında yaşayanları Türkiye’ye getirmek için kurdukları bir tuzak mı bilemedim.
Neyse iyi düşünelim. Umarım buradaki bir çok arkadaşın tahditi kalkmıştır…

Anonim
Anonim
4 yıl önce
Reply to  Bektaş

Merak etmeyin, akli basinda hic kimse artik Turkiyeye adimini atmaz…
Akademisyenim. Guc bela yurt disina ciktim, bir daha da bu adamlar tamamen iktidardan temizlenene kadar donmeyecegim. Kendi insanina deger vermeyen devlete, ve devletin yaptigi zulme seyirci kalan Turk halkina artik itimadim kalmadi…. Turkiye de dusunen insana ihtiyac yok… Insanlar kandirilmaktan pek mutlu.

AdaletHerkeseLazim
AdaletHerkeseLazim
4 yıl önce

ihbar yuzunden ilk zamanlar sorun yasayanlar oldugu soyleniyordu fakat daha sonradan isimsiz ve arastirilmadan ihbar olaylarinda islem yapilmayacagi haberi cikmisti bu konuda bilgisi olan varmi insanlarin hayati ile oynamak bu kadar kolaymi ben birisinin ismini veridigim anda otomatik olarak pasaportumu iptal ediliyor?

Cengo
Cengo
4 yıl önce

Arkadaşlar, bende hep burayı takip ediyorum. Resmen mağdurum. Yıllardır pasaport vermiyorlar. Suçum ne bilmiyorum. Ama bir çalışma üzerindeyim. Olumlu netice alırsam burada paylaşacam, ama biraz uzun sürecek gibi. Ülkede adalet garip işliyor. üstüne nereden geldiğini öğrenemediğin bi çamur atıyorlar sonra sen onu temizlemeye çalışıyorsun. Neyse kendi açımdan gelişme olursa yazarım buraya.

Ali Sami Yen
Ali Sami Yen
4 yıl önce

Yaklaşık 3 yıldır her hafta bu siteye bakıp olumlu gelişme var mı diye kontrol ediyorum. Bi kaç özel durum dışında sonuç alabilen görmedim. Olumlu sonuç alanlar acaba çekindikleri için burada paylaşmıyor olabilirler mi?

Bektas
Bektas
4 yıl önce

Selam dostlar,

Uzun zamandır Türkiye’ye gitmiyorum pasaport şüphesinden dolayı.
Hakkımda adli bir engel yok ama idari pasaport engelinden endişe ediyorum

Bu seyri değiştirmek için konsolosluktan nüfus cüzdanı yenileme işlemi yaptırdım. (Pasaport yenileme işlemine cesaret edemedim)
İşlem süresince pasaportumu hiç kullanmadım.
İşlem sorunsuz gerçekleşti ve çipli kartı geçen hafta teslim aldım.

Bu gelişme pasaportun durumuna ilişkin bir anlam ifade etmekte midir sizce?

AteistVeSupheli
AteistVeSupheli
4 yıl önce
Reply to  Bektas

Bu soruyu bende merak edeiyorum…. asagida benzer bir konuda yazmistim. acaba konsolosluktan pasaport yenilemis birisi icin sorun vardir diyebilirmiyiz.. sucu olmayan sadece selam veren insanlar bile paranoyak oldu

Bektas
Bektas
4 yıl önce

Bence pasaport yenileme yapildiysa risk baya aza inmistir demektir.
Problemlileri pasaportlari ellerine alinca geri vermiyorlar.

Ben pasaportu yenilemeye cesaret edemeyip kimligi denedim ve oldu.

Ha tabi sen pasaportu yenilersin. Turkiye’ye gidecegin gun biri seni ihbar eder, pasaport yine gider :))

random
random
4 yıl önce
Reply to  Bektas

Arkadaslar pasaportunuzda sikinti olsa kimlik falan alamazdiniz konsolosluktan. Sizin pasaport iptal, tahdit, zayi sistemde gorunur ve ya islem yapmayi red ederler ya da islem yapmak icin pasaportunuzu isterler ki el koyabilsinler. o nedenle endişelenmenize gerek yok. Ha Turkiye’ye gideceğin gun birisi ihbar eder diyorsunuz ama yürekten icinizden malum yapıyla iliskiniz olmadıgından eminseniz o dediğiniz cok cok düşük bir ihtimal.

AteistVeSupheli
AteistVeSupheli
4 yıl önce

Viyanada doktora ogrencisiyim. Dindar bile degilim ve hicbir gurupla isim olmadi. Sirf bunlarin viyandaki derneklerine 2013 yilinda gittigim icin acaba turkiyeye gidersem basima is gelirmi diye korkuyorum. ben tercumanlik yapiyorum ve herkes ile is yapan bir insanim. tamamen ticari olarak bunlarin derneklerinin dokumanlarini tercume etmistim 2013 yilinda. buradaki konsoloslukta calisanlari taniyorum. Cok yakin arkadaslarim var ama onlara birsey danismadim. konsoloslukta rahat rahat islemde yaptiriyorum. bu yaz kardesimin dugunu var ve gitmeye korkuyorum acaba ne yapmaliyim.

Anonim
Anonim
2 yıl önce

Merhaba kardeşim almanyadayım bana iltica başvurumda yardımcı olabilirmisin

Anonim
Anonim
4 yıl önce
Reply to  Anonim

Aslında bu şerhler yasal dayanaktan yoksun (anayasa madde23.e aykırı). Daha önce Ömer Faruk Gergerlioğlu da benzer sorular sormuştu, net bir cevap verilmemişti. Yeter ki gündeme gelsin, medyada daha çok yer etsin. O durumda bu hukuksuz, keyfi uygulamayı daha fazla sürdüremezler.

Bektaş
Bektaş
4 yıl önce
Reply to  Anonim

Güzel gelişme… Keşke sayıları artsa bu tür baskıların.

Şaşkın
Şaşkın
4 yıl önce

Benim durum daha komik, 5 Eylül 2018 tarihinde yurt dışına tatile gittim ve 10 Eylül de yurda giriş yaptım. 10 Eylül de Polis beni odaya çekerek tebliğ tesellüm belgesini elime verdi ve pasaportumun 2016 yılında iptal olduğunu ve o tarihten sonra 2 kez yurt dışına çıkıp yurda döndüğümü bunu nasıl yaptığımı sordu. Bende durumdan haberdar bile değilim şu an şaşkınlıkla öğreniyorum dedim. Sebep ne dediğimde hiç bir açıklama yapamayız cevabını aldım. O gün bugündür, başvurmadığım makam kalmadı ve sonuç aynı cevap bilgi veremeyiz…Ben ekmeğimi yurt dışında yaptığım işler ile kazanıyorum mağduriyetim bir pardon ile mi ödenecek. Terör savcılığına gittim ,… daha fazla »

Delibalta
Delibalta
4 yıl önce
Reply to  Şaşkın

Ah hocam daha yeni haberin olmus sanırım bende 2016 eylül de pasaport cıkarmaya gittim, sende serh var dediler savcılıklara gittim, tutuklayın o zaman beni ne bu cile dedim, dilekce verin dediler o gün bugundür bekliyorum, çözüm mercii yok dinleyen yok çözüm yok. Anlayacagın bir yol yok bulabilirsen senden ricam lütfen beni haber et.

isimsiz
isimsiz
4 yıl önce

Pasaportumun gecerli olup olmadigin havaalanina gitmeden nasil ogrenebilirim?

isimsiz2
isimsiz2
4 yıl önce
Reply to  isimsiz

bu soru burada cok soruldu. kesin bir cevabi yok ama en iyi cevap gidip konsoloslukta bir islem yaptırmak. e-devlet şifresi almak, nüfus cüzdanı yenilemek, basit bir vekaletname çıkartmak vs. yüzde 90 durumlarda pasaport tahditi/serhi/iptali varsa islem yapmıyorlar ve el koyuyorlar. el koymasın istiyorsanız pasaportsuz, nüfus cüzdanı ile islem yapmayi deneyin. israrla pasaportunuzu isterlerse bilin ki el konulacak. islem de yapmazlar zaten.

konsolosluk aşamasında sikinti yaşamayıp sonradan kapıda yasayan sadece bir kac ornek gordum. konsoloslukta sorun olmadaysa kapıda da olmayacaktır diye düşünüyorum.

Selin
Selin
4 yıl önce

Kisa ozet. Yurtdisinda yasiyorum. Pasaportuma konsolosluk el koymustu gecen sene. Idari dava actim, istihbarat dedi karsi taraf, yani mevzuata gore ihrac ya da sorusturma gerekli ya, hic uymamislar ona, direk iftiraya iptal anlayacaginiz. Her neyse, kazandim davayi. Istinafa gittiler, zaman kazanmak icin sirf, ayni cumlelerle. Onu da kazandim. Davalarin toplami 13 ay falan surdu. Karar tebliginden sonra nufus 1 hafta icinde pasaportu acti. Konsoloslukla Icisleri yazisma yaptilar, 1 ay da onlari bekledim. Kisa sure once pasaportumun iadesi yapildi. Yakinda nihayet gidiyorum gonul rahatligiyla ulkeme.

Yusuf
Yusuf
4 yıl önce
Reply to  Selin

selin hanim gecmis olsun acaba pasaportunuza konsolosluk nasil el koymustu? ben gecen yil hollandada konsoloslukta pasaport yenilettim ve birkac kez pasaport ile islem yaptirdim. bir sorun yasamamam pasaportumda bir sorun olmadigini gosterirmi

bencan
bencan
4 yıl önce
Reply to  Selin

Gecmis olsun…
Iki sorum olacak
– Davayi kucuk bir yerdeki mahkemedei mi acmistiniz?
– Davayi pasaportunuzun iptalini iptal etirmek mi, yoksa yeni pasaport verilmesi mi olarak actiniz?

Bende yeni pasaport verilmesi icin dava acmistim 13+ ay oldu halen birinci dava sonuclanmadi.
Birde anladigim karariyla istinaf sonucunu beklemek gerekiyor.

Bulent
Bulent
4 yıl önce
Reply to  Selin

Merhabalar, istinaf mahkemesi kararını paylaşmanız mümkün mü? Emsal gösterelim.

Yıkık
Yıkık
4 yıl önce

Yakın bir tarihte Eşimi ifadeye çağırdılar ,ifadeye gitti. Benim pasaportum iptal olmuş mudur? Pasaportumu alalı ise 4 ay oldu.

noname
noname
4 yıl önce
Reply to  Yıkık

es durumundan artik iptal olmuyor. esiniz yurt disinda olmadıgı icin sorun olmaz.

YIkık
YIkık
4 yıl önce
Reply to  noname

EŞ durumundan ben de artık kalktı diye düşünüyorum ama emin olamadım.Maddi ve manevi zarar görmemek adına bunu sorgulatsam şerh varsa pasaportumu alırlar mı? TEşekkurler

Yasin
Yasin
4 yıl önce

Arkadaslar hepinize adalet ve sabirlar diliyorum. benim sorum eger pasaportumda bir sorun var ise avrupada seyehat edebilirmiyim? yani pasaportumda bir sorun olup olmadigini bilmiyorum ve baska ulke vatandasi degilim. Elimde olan Turk pasaportum ve ikamet ettigim Belcika oturma iznim ile diger ulkelere gidip geri gelebilirmiyim? bilgisi olanlara simdiden tesekkur ediyorum.

noname
noname
4 yıl önce
Reply to  Yasin

Bildigim kadarıyla evet. Sadece gercekten araması olanların pasaport iptali uluslararasi bildiriliyor (interpol araması falan). Cok ciddi bir durumunuz yoksa seyahat edebilirsiniz.

pasaprt
pasaprt
4 yıl önce

merhaba , oncellikle herkese kolayliklar diliyorum bu surec de. benimde 17 ay onceye ulkeye girerken pasaporrtum alinmisti ve sonrasinda 16 ay boyunca cocuklarim ile birlikte turkiyede kalmaz zorunda kaldik. bu surecdeki magduriyetlerim oldukca fazlaydi.. hayirlisi demekden baska olumlu birsey yok malesef. ben pasaportumu 16 ay suren bi adalet arayisi ile alabildim cok sukur. .ve yurtdisina yani evime geldim hamd olsun. oncelikle sirayla yasanilanlari anlatmak istiyorum .. 1- Eylul 2017 -Turkiye giris pasaporta el koyma 2-Ekim Kasim Aralik 2017 – Alakali olabilecek emniyet ve ohal burolarina , bimer ve cimere defalarca dilekce ile basvuru 3-ocak 2018 — emniyetten 2 aylik sure… daha fazla »

Hakan
Hakan
4 yıl önce
Reply to  pasaprt

Pasaprt, çok geçmiş olsun, darısı başımıza. Bir sorum olacak, şerh Türkiye’den bir kurum tarafından mi konmuştu yoksa yurtdışı konsoloslukmu koymuştu. Çok teşekkürler.

pasaprt
pasaprt
4 yıl önce
Reply to  Hakan

bimere gelen bi ihbar sonucu istanbul emniyet mudurlugu tarafindan iptal edildi.

Isimsiz
Isimsiz
4 yıl önce
Reply to  pasaprt

gecmis olsun gecte olsa hakkinizi almaniza sevindim turkiyeye donmeden once herhangi bir suphe vs varmiydi kafanizda yada konsoloslukta herhangi bir islem yaptirmismiydiniz tekrar gecmis olsun

pasaprt
pasaprt
4 yıl önce
Reply to  Isimsiz

yani soyle devlet tarafindan yurtdisina gonderildigim ve hala hakkimda khk karari olmadigi ve maasimi aldigim icin suphe duymadim. evet islem yaptirmayi deneseydim ogrenecektim.

ÖYle işte
ÖYle işte
4 yıl önce
Reply to  pasaprt

GEcmiş olsun pasaport ne gibi işlemler olabilir ögrenebilmek için konsoloslukta simdiden teşekkürler

ESra
ESra
4 yıl önce
Reply to  pasaprt

Sayın pasaport sizin adınıza çok sevindim evinize kavuşmuşsunuz inşallah ben ve çocuklarım da bian önce bu haksızlıktan kurtulup evimize babamıza kavuşuruz 6 aydır psikolojik olarak çökmüş durumdayım burda hayatta ki en büyük haksızlık eşten dolayı denilerek pasaporta el koymaları umarım hak yerini bulur bütün mağdurlar pasaportlarına kavuşurlar.

Madur
Madur
4 yıl önce
Reply to  pasaprt

Pasaprt Gecmis olsun size ve ailenise bende esim 16 ayden beri türkiyede esimide biri sikayet etmis mahkeneye kadar gidildi ama 4 defa mahkemisi oldu 4 defa isim veren gelmedi .mahkemenin karari esimin gidebilir bizim icin bir sakinca yok yazisi oldugu halde nüfüs onay vermedi sebebi ise mahkemenin devam ettinmis olmasiymis.eyer mümkünse sizinle ilgilenen avukatla görüsebilirmiyim

Yusuf
Yusuf
4 yıl önce

yurtdisinda amsterdam başkonsolosluğunda pasaport yeniledim ama yazilanlari okuyunca kuşkuya dustum acaba sorun olsa pasaport verirlermiydi konsolosluktaki gorevliler bu tarz tahdit vs gibi işlemleri gorup soyluyorlarmidir? tabikide bu utanc verici soruyu hicbir suca karişmamiş bir vatandaş olarak soruyorum herkese teşekkurler

ziyaretçi
ziyaretçi
4 yıl önce
Reply to  Yusuf

pasaport verdilerse sorun yoktur, hakkınızda herhangi bir kayıt olsaydı zaten vermezlerdi.

Curious
Curious
4 yıl önce

Benim tecrübem pasaportunda tahdit vs olanlar icin onemli degil ama belki ileride yurt disinda yaşayıp endişeleri olan birisi okur da bir faydası olur diye nihai tecrübemi yazayım. Yillar sonra ilk kez Turkiye’ye gelecegim icin kaygiliydim. herhangi bir grupla hic bir zaman ilgim olmadı ama istifa etmiş eski bir memur olarak bir yanlisliga kurban gitmekten korktum. Turkiye’ye gelmeden bir tahdit var mi öğrenmem mumkun olmadı. Ama daha once de yazdigim gibi konsolosluğa gidip çeşitli islemler yaptırdım sorun cikmadi. Ayrıca aileme “Pasaport protokol belgesi” aldırdım. Orada pasaportum icin geçerli yazıyordu (tahdit/zayi olsa yazar miydi bilmiyorum). Son olarak, boş yere kimseyi tahdit buroya… daha fazla »

Bektaş
Bektaş
4 yıl önce
Reply to  Curious

Geçmiş olsun değerli Curious,
Darısı başımıza. Bir şeyler öğrendikçe ve duydukça yazmaya devam etmeni dilerim.
Selamlar!

Yusuf
Yusuf
4 yıl önce
Reply to  Curious

sevgili curious basina bir is gelmedigine sevindim. daha once yazini gormustum bende senin gibi karambole gitmekten korkuyorum bu pasaport protokol belgesini turkiyeden ailen vekaletname olmadan alabildimi? bu belgeyi ben kendim hollanda konsoloslugundan alabilirmiyim tesekkurler Yusuf

Curious
Curious
4 yıl önce
Reply to  Yusuf

Yok bu belge icin vekaletname yollamak gerekiyor ailenize. Bu belge konsolosluklarda verilmiyor.. Sahsi fikrim bir sorun olsa yeni pasaport alamazdiniz. Konsolosluk gorevlileri tahdit vs varsa gercekten görebiliyor cunku ben baska islemler yaptırırken utana sıkıla pasaportumla alakali bir sorun gorunup görünmediğini sorduğumda konsolosluk gorevlisi kaçamak bir sekilde “bir uyarı vermedi” gibisinden birşey söyledi. Bu soruyu sormak cidden sikintili bir şey ben sormanızı tavsiye etmem. Bence sizin icin bir sorun çıkma olasiligi cok ama cok dusuk, cunku tahdit/zayi kaydı olanlar yeni pasaport alamıyor.

Yusuf
Yusuf
4 yıl önce
Reply to  Curious

cevap icin cok tesekkur ederim artik insanlar paranoyak oldu yolda selam veren ama hicbir alakasi olmayan insanlar dahi acaba basima bir is gelirmi diye dert ediyor aslinda benim tek sorunum eger donemezsem buradaki okulumun yanma ihtimali yoksa kafaya takmayacagim ama olurda donemezsem doktora egitimim yanacak diye endise ediyorum yada en ufak bir hukuk yolu oldugunu bilsem sucum olmadigi icin nasil olsa aklanirim diye dusunurum ama maalesef oda yok gibi

Meryem
Meryem
4 yıl önce

Olumlu gelişme yok mu hiç ?

Misafir
Misafir
4 yıl önce

Ne zaman açılacak bu pasaportlar, bilgisi olan yok mu, doğuda hayatımda ilk defa yurtdışına çıkma hayali kurdum şansımıza bu iş çıktı. Kaçakçısı, terörist yandaşı önümde pasaportu elinde hergün yurtdışına gidip geliyor, ben devletin görevlisi pasaport alamıyorum. Utancımdan söylemiyorum

sevgi
sevgi
4 yıl önce

kocasından dolayi yurtdisi yasagi olan ve sonra dilekce ile kaldirip yurtdisina gidebileni duydunuz mu.esi tutuklu oldugunda

DrBdR
DrBdR
4 yıl önce

Herkese merhaba! Uzun zamandır burayı takip ediyorum, üzüntünüzü paylaşıyorum. Çünkü ben de sizin gibi pasaportuna el konulanlardanım. Aralık 2016’da İngiltere tatiline gitmek için gerekli olan bir evrak için eşimle emniyete gitmiştik. O sırada polis memuru “pasaportunuzda zayi kaydı var, el koymak durumundayım” dedi. Şaka gibi! “Nasıl zayi olur, elimizde ya!” dedik. “Böyle kayıt konulmuş” dedi ve vermedi. Pasaportları aldığına dair bir yazı da verdi bize (Bu arada pasaportumuz yeşildi). Ohal’den dolayı bütün yeşillilerde var olup olmadığını sorduk, çünkü o zaman böyle bir söylenti vardı. Bilemiyorum deyip mevzuyu kapattı. Valiliğe gidip dilekçe vermemizi tavsiye etti. Eşim hem valiliğe hem emniyete gidip… daha fazla »

DrBdR
DrBdR
4 yıl önce
Reply to  DrBdR

Bir de tahdit ile zayi kaydının pratikte bir farkı var mı?

Sade
Sade
4 yıl önce
Reply to  DrBdR

SElam tahdit demek sadece pasaport uzerinde engel olmasi zayi ise pasaportun iptali.

Misafir
Misafir
4 yıl önce
Reply to  DrBdR

Bende devlet memuruyum, ilk defa pasaport almak için eylül ayında başvurdum, 2016dan beri tahdit varmış haberim yokmuş, hakkımızda soruşturma felan da yok. bende almanya ya tatile gidecektim, millete de söylemiş bulundum, etrafa da mahcup olduk sorup duruyorlar.

mağdur
mağdur
4 yıl önce
Reply to  DrBdR

Bende fuar için çıkıyordum ama zayi kaydı var dediler aldılar havalimanında elimden, sirketin nezlinde düştüğümüz duruma bakın ancak biraz araştırdım ve dava kaydı çıktı ancak davalar edevlette görülmüyor. bende cesartimi toplayınca gidip sordum ancak bylock deyince ben şok birdaha gidemedim korkuma. kesin yok öyle bişey ancak araştırırsanız ikinci mor beyin listesinden bahsediliyor. yani sizinde bu şekil olmuş olabilir.

SAde
SAde
4 yıl önce

Merhaba herkese yurtdisinda yasiyorum esimden dolayi pasaportuma tahtid konuldu pasaportumun gunu butiyor vizeye basvurmam icin pasaport lazim tr gidersem yurt disi yasagi koyacaklar esim yurtdisinda diye. Gidemiyorum tr de burdan da turk konsoloslugu vermiyor. Ben ne yapmaliyim nasil vizeye basvuracagim bir yardim lutfen basina bole birsey gelen yada tanidigi birisinin basina gelen varsa bana yardmci olsun lutfen..
tesekkur ederim.

Anonim
Anonim
4 yıl önce
Reply to  SAde

Eger Turkiye ye gelirseniz, bir daha cikmaniz cok zor. Bulundugunuz ulkede “asylum” (iltica) basvurusu yapabilirsiniz. Ispatlanan bir sucu olmadigi halde Turkiye nin vatandaslarina pasaport vermemesi uluslar arasi hukukta bir insan haklari sucu.

Sade
Sade
4 yıl önce
Reply to  Anonim

MErhaba yorumunuz icin tesekkurler oncelikle. Biz esim 1 yil sonra kaldigimiz ulkenun pasaportunu alcak ama bi kez daha vize basvurusu gecirecegiz onun icin pasaport yok. Cimere yazdik ama hala bir sonuc yok. Benimle ilgili herhangi bir sey olmadigindan ilticaya kabul etmezler diye endiseleniyorum.

merve
merve
4 yıl önce

merhaba ben ev hanımıyım.esimden dolayı yurtdışı yasaģim vardi.dilekce verdim kalkti.pasaportumu aldım.havaalanında çıkışta sorun olur mu daha artık bilen var mi.emniyete ve nufusa sordum olmaz dediler.eslerim mağduriyeti kalkti diye umuyorum.gidebileni duydunuz mu

Hilal
Hilal
4 yıl önce
Reply to  merve

bence sorun olmaz artık , çünkü yasağınız kalkmış , sadece bazen eş yurt dışındaysa ekstra soru soruyorlarmış , ama çıkışınıza engel bir durum olmaz insAllah…
Eşiniz yurt dışındamı acaba ?
Şundan soruyorum benim eşim yurt dışında olduğu için yasağım kalkmadı,dilekçe verdim herhangi bir cevapta gelmedi,son olarak idari mahkemeye dava açmak kaldı,hayırlısı…

merve
merve
4 yıl önce
Reply to  Hilal

hayır eşim burda tutuklu

code5
code5
4 yıl önce
Reply to  merve

merhaba

hangi makama başvuru yaptınız? biraz detay paylaşabilir misiniz?

Güven
Güven
4 yıl önce

Kazandığım bir sınav sonucunda yurtdışında eğitimime devam edecektim ve pasaport sorunuyla karşılaşmıştım. İlgili her yere başvurmama rağmen bu konu hakkında bilgi veremeyecekleri dönütünü aldım ve kazandığım sınavım yandı. aradan tam 6 ay geçti ve bugün evime yasağımın kaldırıldığına dair bir posta geldi. vaktiyle onca sıkıntı çekerken burada benimle mağduriyetimi paylaşan ve bana destek olan herkese çok ederim.

Canan
Canan
4 yıl önce
Reply to  Güven

Hergün buraya bakıyorum belki bi Umut ışığı olur birşey duyarım diye,tanımıyorum sizi ama cok sevindim…darısı gerçekten suçsuz olan tüm mağdurların başına.inşallah bizlerde böyle Sevinç’ler yaşarız.

Esra
Esra
4 yıl önce
Reply to  Güven

Sizin adınıza çok sevindim darısı bütün mağdurların başına inşallah

code5
code5
4 yıl önce
Reply to  Güven

hangi makama ya da makamlara başvuru yaptınız?

Güven
Güven
4 yıl önce
Reply to  code5

öncelikle valiliğe dilekçeler yazdım ve elden teslim ettim, sonra mahkememden yurtdışı yasağımın olmadığına dair bwlgelerimi temin ettim, içişleri bakanlığı, başbakanlık gibi yerlere dilekçeler yazdım(sayısını hatırlamıyorum). iş işten geçti, yasağımın kaldırılması bir işime yaramadı aslında.

Bektaş
Bektaş
4 yıl önce

Herkese merhaba,

Yurt dışında yaşamakta olup TR’ye girmekten çekinen biriyim.
Konsolosluğa gidip pasaportu kaybetmiş olma gerekçesiyle yeni pasaport başvurusunda bulunmanın durumu anlamak için bir yöntem olduğunu okumuştum. Bunu deneyeniniz oldu mu?

Pasaport temizse, yenisini pat diye verecekler ben de çat diye ülkeye giriş yapacağım kafam rahat şekilde.

Diyelim pasaportta şerh var ve yeni pasaport çıkarmayı reddettiler. Hiç yoktan benim zayi beyanım nedeniyle elimdeki canavar gibi çalışan pasaportum uluslararası sistemde elektronik olarak geçersiz hale getirilebilir mi? Kaygım bu.

Yalnız değilsiniz dostlarım.
Yakınlarımız bize paranoyak diyor ama TC konusunda temkinli olmak için haklı gerekçelerimiz var.

isimsiz
isimsiz
4 yıl önce
Reply to  Bektaş

bektas bey merhaba acaba konsolosluktan pasaport cikartabilmis yada yenilemis birisi icin turkiyeye giris ve cikista sikinti yoktur demek mumkunmu. bu soruyu sormak bile abes geliyor ama insanlar paranoyak oldu sucsuz insanlarin cektigi bu paranoyalar son bulsun artik

Bektaş
Bektaş
4 yıl önce
Reply to  isimsiz

Değerli İsimsiz,
Aşağıdaki sayfadaki metnin D maddesinde durum açıklanmış.
https://pasaportiptali.com/pasaportun-iptal-oldugu-nasil-anlasilir/

Az aşağıda Curious adında bir arkadaş yakın zamanda pasaport çıkarmış ve geçtiğimiz günlerde TC’ye giriş yaptı. Şimdilik bir sıkıntısı yok, takip ediyoruz…

Curious
Curious
4 yıl önce
Reply to  Bektaş

Yok ben pasaport cikarttirmadim. Ben gidip e=devlet şifresi, vekaletname çıkarma, TC kimlik kartı çıkarma gibi islemler yaptırdım.

Bektaş
Bektaş
4 yıl önce
Reply to  Curious

Bu işlemleri yaparken pasaportunuzu elden karşı tarafa teslim ettiniz mi?

Curious
Curious
4 yıl önce
Reply to  Bektaş

Evet, pasaport kullanarak yaptım bu islemleri. Zaten bence yeni pasaport cikarttiyorsaniz bu islemlerden cok daha güçlü bir islem ve bir sorun olsa asla vermezlerdi.

Yunus
Yunus
4 yıl önce
Reply to  Curious

Ben e-devlet şifresi aldım bir ay sonra pasaport uzatayım dedim psaportu aldılar. Daha önce e-devlet şifresi vermiyorlardı.

Anonim
Anonim
4 yıl önce

https://www.pscp.tv/w/1jMKgOyZMBXKL
ömer faruk gergerlioğlu konuşuyor, pasaport mağdurlarını da dolaylı da olsa ilgilendiriyor.