Pasaport iptal ve zayilere Bilgi edinme hakkı kapsamı dışında cevap verilmesi

Bilgi edinme hakkı kapsamı dışında cevap verilmesi

Birgün yurtdışına çıkmak istediniz.
1- Pasaportunuz varsa ve süresi devam ediyorsa, uçak biletlerinizi, kalacak yerlerinizi hazırlar, seyahat planlarınıza başlarsınız.
2- Pasaportunuz yoksa ya da süresi geçmişse pasaportunuzu yenilemek ya da yeni bir pasaport edinmek için Nüfus Müdürlüklerinden randevu alır ( 2 Nisan 2018 tarihinden önce Emniyet Genel Müdürlüğünden alınıyordu) ve o tarihte hazır bulunursunuz.

Nasıl öğrenirsiniz

Birinci seçenekte, tüm hazırlıkları yapıp, valizlerinizle havaalanı pasaport kontrol noktasına kadar gelirsiniz. Sürpriz!!! Elinizde tuttuğunuz pasaporta, zayi olduğu gerekçesiyle, el konulur. Sizi orada tutarlar, siz nasıl olur, zayi ne demek, elimde işte pasaport deseniz de nafile,  giden uçağın arkasından bakakalırsınız. Bir de görevlilere derdinizi anlatmakla uğraşırsınız.

İkinci seçenekte işler daha az masraflıdır. En azından uçak biletlerini, barınacak yerlerin parasını önceden vermemiştirsiniz. Fotoğraflarınızı, pasaport defter bedeli ve harçlarınızı yatırıp en erken 20-30 gün sonraya aldığınız randevu tarihinde yerinizi alırsınız. Parmak izleri sonrasında, işlemleriniz devam edemez. Çünkü sistem ENGEL çıkarmaktadır.

Ortak Yanlar

Birinci ve ikinci seçeneğin ortak yanları vardır:

Suçunuz ne öğrenemezsiniz,
Zamanınız, emeğiniz, paranız boşa gitmiştir,
Haksız yere suçlandığınızı düşünürsünüz,
Yurtdışına çıkamazsınız.

Bunun sebebini öğrenemezsiniz, çünkü olağanüstü hal şartlarında yönetilmektedir ülke.
Sebebini öğrenmek için yapacağınız ilk yöntem tabiki sözel olarak sormaktır : Neden Pasaport Alamıyorum?
Tabi cevap bilinmez, ekranda engelli olduğunuz yazmaktadır ve dilekçe verebileceğiniz söylenmektedir.

Dilekçe verirsiniz, (nereye diye merak ederseniz onu yakında şurada bulacaksınız)

Gelen cevap aşağıdakine benzer olacaktır:
Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri kapsamında 04.08.2016 tarih ve 2016/1 sayılı İlke Kararı almıştır.
4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu uyarınca talep edilmesi durumunda başvuruların mezkur 16,19 ve 20 nci maddeleri uyarınca bilgi edinme hakkı kapsamı dışında değerlendirilerek talebinize cevap verilmemiştir.
Bilgilerinize sunulur.

Merak eden olursan 16,19 ve 20. maddeleri de şurada inceleyebilir.

Bilgi edinme hakkı kapsamı dışında cevap verilmesi; Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu tarafından, 04.08.2016 tarih ve 2016/1 sayılı İlke Kararı  gereğince alınmış.

Keşke dilekçeler incelense, dilekçe sahipleri, TC kimlik noları detaylı araştırılıp böyle bir cevap verilse; ama cevapların yukarıdaki İlke Kararı  gereğince herkese aynı şekilde verildiği düşünülmektedir.

Tekrar yinelemekte fayda var: Masumların Pasaportlarını veriniz tahditlerini kaldırınız

5 1 vote
Article Rating
Takip et
Bildir
guest
11 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mağdur
Mağdur
1 yıl önce

Özel sektör çalışanı iseniz ; E-Devlet’te protokol belgesi sorgulama ekranında pasaportunuz ile ilgili durumu kontrol edebilirsiniz. Eğer karşınıza il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvurunuz yazısı geliyorsa pasaportunuzda sorun var demektir. İlgili il nüfus müdürlüğüne (İlçelere boşuna gitmeyin, internette yazanın dışında birşey söylemiyorlar) gidip pasaport tahdit birimine giderek bilgi alabilirsiniz. Bilgi olarakta çok birşey beklemeyin. İlgili arkadaşın psikolojisi iyiyse size adliyeye gidin tem büroya başvurun diyorlar. Yada eş durumundansa (ki benim bildiğim bu sorun artık kalmadı) dilekçe yazarak açtırabilirsiniz. Eğer tem büroya giderseniz önce soruşturmanız olup olmadığı bilgisini alın. Yok derlerse dilekçe yazmanız gerekebiliyor. Eğer pasaport listesini görüp geçerli yazıyorsa sorun… daha fazla »

Hasret
Hasret
1 yıl önce
Reply to  Mağdur

Benm esdurumundan serhli. Havaalaninda ogrendm pasaportm alindi ve ifade verdm dava acilmadi ama acilan sorusturma dosyasi biturlu kapatilmiyor. Ifademi 2017de verdm telefonum geri iade edildi herhangi bir sucunsuruna rastlaadi diye rapor verilmis savciya ama savci biturlu dosyaya bakip da kapatmiyor hala bekliyrm. Nufus da dosya kapanmadan serh kalkmaz diyor. Ben napiyim simdi? 8yasinda oglum var 2 yildir babasini gormuyr artik cok yoruldm…

mavi
mavi
1 yıl önce
Reply to  Hasret

benimde eş durumundan iptal. dilekçeyle kaldırılmadı. eşim yurt dışında 3 senedir çocuğum babasını görmedi.zor süreçlerden geçiyoruz. yeniçıkan yasayla kaldırılır diye umutla beklıyoruz bakalım ne zaman sonuç alacağız.

Ayşe
Ayşe
1 yıl önce
Reply to  mavi

Bende sizinle aynı durumdayım mavi çocuklarım babayı 2 yıldır görmüyorlar çok zor bir dönem inşallah en kısa zamanda biter çocuklarımız babalarına kavuşurlar

Yasaklı
Yasaklı
1 yıl önce
Reply to  Hasret

Benimde size benzer durumum var ben kimlikle çıkacaktım eşimden dolayı tc numarama yurt dışı yasağı koymuşlar havaalanında tutanak tutuldu gönderildim benimde soruşturma dosyam varmıdır nasıl öğrenebilirim çünkü bir çok kez dilekçe vermeme rağmen pasaport şerhi kalkmadı ayrı geçen 3 yıl tükendik artık

Ayşe
Ayşe
1 yıl önce
Reply to  Yasaklı

Bugün Nüfusa dilekçe vermek istedim ama memur kendilerine yazı gelmediğini dilekçeyi versem bile bişey değişmeyeceğini iki hafta sonra tekrar sormamı söyledi boşuna mı bekliyoruz acaba

Anonim
Anonim
2 ay önce
Reply to  Hasret

merhaba hasret bir sonuç alabildinmi acaba pasaportunla ilgili

Hasret
Hasret
1 ay önce
Reply to  Anonim

İdare mahkemesine basvurduk anonim. Sonucunu bekliyoruz. Baska da bir gelisme yok malesef. Senin durumun nedir?

Selim
Selim
2 yıl önce

Okumadan cevap yazıyorlar, hayatımda böyle bir saçmalık görmedim

trackback

[…] NVİ gibi kurumlara dilekçe verebilirsiniz. Şansınız varsa olumlu cevap verilebilir; ama yoksa ŞURADAKi cevabı almanız […]

trackback

[…] yapıldığına dair ilgili yerlere bir dilekçe verirseniz, alacağınız muhtemel cevabı ŞURADA >> okuyabilirsiniz. Bu yazıda da o ilgili maddeleri […]