OHAL Kalkınca Pasaport Zayi Tahdit İptaller Ne Olacak

Yazımıza başlamadan, bu yazımızın özetini tek kelimeyle açıklıyoruz: BELİRSİZLİK.
OHAL Kalkınca Pasaport Zayi Tahdit İptallerin durumu belirsizliğini korumaktadır.

2018 Yılının Haziran ayının sonlarını yaşamaktayız. 2016 yılından bu yana Türkiye, 81 ilin tamamında, OHAL şartlarında yönetilmektedir. En yukarıdaki sayacımıza baktığımızda, OHAL ilan edileli 708 gün geçmiştir. Bu süreç içerisinde masum ve suçsuz nice vatandaş da haksızlığa uğramış ve uğramaya da devam etmektedir.

Türkiye, 24 Haziran 2018 seçimlerine de OHAL altında gitmiştir. Seçimler öncesi cumhurbaşkanı adayları OHALin kaldırılacağını vaat etmiştir.

Bu yazımız OHAL gerçekten kaldırılırsa, Pasaport engellerinin durumunu açıklamaya çalışacaktır.

Fakat şunu önceden belirtelim; daha önce Masumların Pasaportlarını veriniz tahditlerini kaldırınız başlıklı yazımızda suçsuz ve masum vatandaşın,  pasaportlarının  iptal edildiğini, kendilerine yeni pasaport verilmediğini, sebeplerini bile öğrenemediklerini belirtmiştik.

Ortada bir OHAL ile yönetim anlayışı ve tutarsız uygulamalar silsilesi var. Bunun anlamı aslında şudur: Neyin, Ne zaman, nasıl olacağı belli değildir ve yapılan işlemlerde mantık, akıl, hukuk aramak bizleri güvenilir ve tutarlı bir sonuca ulaştırmayacaktır.

Olması gereken: OHAL ilan edildiğinde, bir KHK ile, genelgeyle ya da bir yazıyla Pasaportlar nasıl engellendiyse; aynı şekilde OHAL kalktığında da 10-15 gün içerisinde bir yazıyla tüm pasaport engellerinin kalkması gerekmektedir.

Bu aşamada bazı görüşlere de yer vermenin uygun olacağını düşünüyoruz.

CEZA hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, OHAL İnceleme Komisyonu dahil OHAL kanun hükmünde kararnameleriyle (KHK) düzenlenen konuların, yeniden yasayla düzenlenmesi gerektiğini aksi halde işlevsiz kalacağını savunmuştur. Şen, OHAL’in kaldırılmasıyla gözaltı süresinin uzatılması ve avukatlara getirilen kısıtlamaların kaldırılacağını, ancak adli kontrol ve İçişleri Bakanlığı’nca getirilen pasaport tahditlerinin devam edeceğini söyledi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Devrim Güngör: “Öncelikle kanunlarda gözaltı süresi gibi OHAL süresince uygulanacağı belirtilen geçici nitelikteki düzenlemeler OHAL sonrası kendiliğinden ortadan kalkar ve mevcut yasal düzenlemelere geri dönülür. OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu, OHAL sonrası da varlığını sürdürecektir. Dolayısıyla OHAL KHK’ları ile tesis edilen anılan işlemlere karşı doğrudan idari yargıya başvurmak OHAL sonrası da mümkün olmayacaktır.”

Aslında olayı tek kelime ile özetlemek gerekirse: BELİRSİZLİK olacaktır.

Ohal kalkarsa Pasaportu iptal edilen ya da kendisine yeni pasaport verilmeyen, kendisine bilgi de verilmeyen suçsuz vatandaşlar pasaportuna kavuşacaklar mıdır bunu inanın kesin olarak söylemek mümkün değildir. Umarız her masum vatandaş, daha fazla uğraştırılmadan, bekletilmeden Pasaportlarına kavuşur.

 

07.07.2018 Tarihili güncelleme : https://www.olaganustuhal.com/ohal/pasaport-sorunlari/pasaport-tahdit-kalkiyor-mu/

Pasaport Tahdit Kalkıyor mu?

 

0 0 votes
Article Rating
Takip et
Bildir
guest
9 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Besir
Besir
1 yıl önce

Almanya pasaportu için iletişime geçin.. @besiriyildirim
besiri.yildirim@gmail.com

Seda
Seda
4 yıl önce

Ya Allah rızası için pasaportunu alan yokmu daha ne kadar mağdur edilecez

erdem
erdem
5 yıl önce

Sa. Arkadaslar bende yurt disi donusumde pasaportuma zayi tahditin var gerekcesiyle el konuldu 14 aydir haber alamadim gecen ay Cumhurbaskani 181 000 pasaport engelinin kaldirildigini soyledi ama benim durumumda olup tahditi kalkan var mi.

makbule
makbule
5 yıl önce
Reply to  erdem

Benim 2019 Haziran’a kadar geçerli yeşil pasaportum vardı, iptal edilmişti.(eşim devlet memuruydu, ihraç oldu), bayram öncesi bordo pasaport çıkarttım, tahditim kalktı.

sinem
sinem
5 yıl önce
Reply to  makbule

Size geçmiş olsun, adınıza sevindim. peki ya eşiniz de pasaport alabildi mi? yoksa devam mı ediyor tahdit? ben de pasaport alamıyorum 🙁

makbule
makbule
5 yıl önce
Reply to  sinem

eşim adına sorgulatmadık, benim iş seyahati nedeniyle pasaport almam gerekiyıordu.

kugu
kugu
4 yıl önce
Reply to  makbule

merhaba,
peki iş seyahatinize gidebildiniz mi? yani yeni pasaportunuz iptali gibi bir sıkıntı yaşamadınız değil mi, yurt dışına çıkabildiniz?
benim de benzer bir durum başımda. yeşil pasaportum idari iptaildi, iş seyahatim için bordo pasaport aldım. şu an bordo pasaportum da iptal olur mu haberim olmadan diye bir korku sardı.
teşekkürler.

Anonim
Anonim
4 yıl önce
Reply to  kugu

Almanya’ya gidip geldim hiç sorum yaşamadım, bu ay tekrar yurt dışı seyahatim olacak inş. Eğer yeni pasaport aldıysanız sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Caner
Caner
5 yıl önce

Gelişme var mi arkadaslar pasaport tahditleri ile ilgili