İçişleri Bakanlığı: Pasaport tahditleri devam ediyor

İçişleri Bakanlığı

“Yurt dışına çıkma tahditleri, savcılıklardan soruşturmaların güvenliği açısından tedbir maksatlı konulan şerhler, terör örgütlerine üyelikleri, iltisak veya irtibatları nedeniyle kamu görevlerinden çıkarılanlar hakkında 6749 sayılı yasa gereği tesis edilen işlemler nedeniyle konulan şerhler devam etmektedir.” açıklamasında bulunuldu.

Basın Açıklaması
Kendisi hakkında bir adli veya idari işlem olmadığı halde,  eşleri hakkında yürütülen işlemlerden dolayı şerh konulduğu tespit edilenlerin pasaportlarındaki șerhler 25.07.2018 tarihinde kaldırılmasına rağmen, bazı basın yayın organlarında, şerhlerin kaldırılmadığı yönünde  ısrarla gerçeğe aykırı haberler yapılmaktadır.
Kamuoyunu yanlış yönlendiren  yayınlar nedeniyle,  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü olarak așağıdaki açıklamanın yapılmasına  gerek duyulmuștur:
Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarının icrası kapsamında; Olağanüstü Hal uygulamasının bitimine müteakip, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü, kendisi hakkında bir adli veya idari işlem olmadığı halde,  eşleri hakkında yürütülen işlemlerden dolayı şerh konulduğu tespit edilen 155.350 kişinin pasaportlarındaki șerhler 25.07.2018 tarihinde kaldırmıştır.
Ancak bahse konu dıșında,  devam eden davalarda verilen yurt dışına çıkma tahditleri, savcılıklardan soruşturmaların güvenliği açısından tedbir maksatlı konulan şerhler, terör örgütlerine üyelikleri, iltisak veya irtibatları nedeniyle kamu görevlerinden çıkarılanlar hakkında 6749 sayılı yasa gereği tesis edilen işlemler nedeniyle konulan şerhler ise devam etmektedir.
        Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
                            T.C.
            İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
  Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

Yukarıdaki açıklama 05 Ağustos 2018 Pazar günü İçişleri Bakanlığı tarafından yapıldı.
Açıklamada;
-Devam eden davalarda verilen yurt dışına çıkma tahditleri,
-Savcılıklardan soruşturmaların güvenliği açısından tedbir maksatlı konulan şerhler,
-Terör örgütlerine üyelikleri, iltisak veya irtibatları nedeniyle kamu görevlerinden çıkarılanlar hakkında 6749 sayılı yasa gereği tesis edilen işlemler nedeniyle konulan şerhler ise devam etmektedir.
denilmektedir.

Bu açıklamaya karşı aşağıdaki yazımı tekrarlamayı uygun gördük.
Suçsuz ve masum nice insanın pasaport engeli devam etmektedir. Dilekçelere okunmadan aynı cevaplar verilmektedir.

Masumların Pasaportlarını veriniz tahditlerini kaldırınız

 

Pasaport Tahdit Kalkıyor mu?

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Takip et
Bildir
guest
22 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Umut
Umut
5 yıl önce

Arkadaşımın yurtdışı yasağı yok ama pasaport verilmiyor kendisine. Ne yapabiliriz? Ayrıca benim de mahkemem vardı aynı kapsamda ama bana pasaport verildi.

Ebrar
Ebrar
5 yıl önce

Dava açan yada dilekçe veren olDu mu nasıl hı yol izlediniz

yalçın
yalçın
5 yıl önce

benin özel sektörde çalışmama rağmen pasaportum iptal edilmiş benim iptal oldu diye eşiminkide iptal olmuştu nufus müdürğülne verdiğimiz dilekçeler 20 gün oldu halla bir cvp yok iptal olarak kalktı halbuki hakımda en ufak bir suruşturma mahkeme falan yok eş durumndan kalkması gereken eşimin bile kaldırılmadı tekr mı dilekçe versek acaba ne yapalım

Huriye
Huriye
5 yıl önce

Arkadaşlar davadan netice alamam, ya da uzun sürer diye başvurmamazlık yapmayın. Mahkeme duruşmasız olarak dosya üzerinden karar veriyor. Sİzin için bir külfeti de olmayacak. Hukukun askıya alındığı bu dönemde netice alamasanız bile, herşey normale döndüğünde açtığınız davalar sizin için bir tazminat sebebi olacak. Olumsuz karar veren hakimler hakkında anayasaya rağmen hukuku çiğnedikleri için suç duyurusunda bulunabileceksiniz. Davayı kazanıp kaybetmek olarak görmeyin, bir koz olarak değerlendirin. Nüfus müdürlüklerine ve içişleri bakanlıklarına itirazlarınızı sözlü olarak değil yazılı olarak verin ve muhakkak takip numarası alın. Avukatla verirseniz daha iyi olabilir. Sizlere kötü muamele de bulunan memurlar hakkında muhakkak tutanak tutun, yanınızda şahitler varsa… daha fazla »

Çiçek
Çiçek
5 yıl önce
Reply to  Huriye

Ben de çocuklarıma pasaport almak istedim babalarının yurtdışından gönderdiği muvaffakatı kabul etmediler.Esimin yakalama kararı var.Dilekceyle başvurdum ve bana” bilgi edinme kanununa aykırı”diye cevap verdiler.Dilekce fotokopisini ve takip numarasını aldım idare mah.dava açacağım galiba çünkü muvaffakatta apostil var resmi bir belge ayrıca suç şahsi dir çocukların suçu ne?

Huriye
Huriye
5 yıl önce

Arkadaşlar bir hukuk mezunu olarak, size dava açmanızı tavsiye ediyorum. Gelecek ret cevabı ile beraber idare mahkemesinde iptal davası açarsınız. Masraf dediğiniz şey max 250 tl civarında olur ki o da dava açmaya değer bir rakam bence. Anayasanın 23. Maddesini, Türk ceza kanunundaki suçun şahsiliği ilkesini ve Aihs sözleşmesini gerekçe göstermeniz yeterli. 6479 sayılı kanun diye istedikleri kadar zırvalasınlar! Anayasa da hüküm açık. Verecekleri cevabın hiçbir hukuki temeli olmayacak. İç hukuk yollarından sonuç alamazsanız aihm e gidersiniz. Bu arada bu tahditleri ve şerhleri koyan İçişleri Bakanı ve yetkilileri, dava açarsanız davanızı reddedecek mahkeme hakimleri, bu yasaları onaylayan ve fiilen özgürlüğü… daha fazla »

Mustafa
Mustafa
5 yıl önce
Reply to  Huriye

Benim devam eden davam var Eylül’de duruşmam var ama içi boş davanın yurt dışı yasağı var bende pasaport için dava açmalımıyım? Yoksa mahkeme sonucunu mu beklemem lazım?

Huriye
Huriye
5 yıl önce
Reply to  Mustafa

Ceza mahkemesinde yargılanıyorsanız ve yasağı onlar koymuşsa, idari davadan netice alamazsınız malesef

Çarkçılık
Çarkçılık
5 yıl önce

Keyfi bir durum . Adamlar korkudan titriyor. Bunlar dışarı çıkarsa ne olur diye. Laf olsun diye 180 bin lafı çıktı sonra yalayıp yuttu olay bu. Çark etti. Çark.

Samet
Samet
5 yıl önce
Reply to  Çarkçılık

Cıkacak dısarı bunlar da elbet nolacak. Mahkeme zaten suclu adama koyuyor yasagı. Fasizmin manasi ne? Sonra Euro niye 6yi gecti. Az bile boyle yonetilen ulkeye!

Samet
Samet
5 yıl önce

Yalanın onde gideni hepsi. Muhalif adamım ben. Ozel sektorde calisip is icin sik sik yurtdisina giden (artik gidemiyorum, isten atilmak uzereyim bu yuzden) adamim. Ne ihracim var, ne sorusturmam, ne bu it oglu fetoculara hayatimin bir saniyesinde verdigim bir selam. Idari mahkemeye dava actim, ne kadar kurum varsa alayina sordular, sorusturma vs gosteremediler. Gerekce de gosteremediler. Tek yazdiklari yazi MIT tarafindan belirlenen listelerden birinde adimin gectigiymis. Yani mahkemeye de fislediklerini resmen itiraf ettiler. Muhalif fislemenin adi ne zamandan beri hukuka uygun pasaport iptali oldu? Allahsiz kopekler!

Mehmet
Mehmet
5 yıl önce
Reply to  Samet

Bende dava acmayi düsünuyorum.Ayni durumdayiz.Oncelikle bir avukata ihtiyacim var mi dava acmak icin.Yani yasal olarak yok bunu biliyorum ama gerekli mi sence. Diger sorum dogrudan iptale mi actin yoksa tekrar pasaporta basvuru ve red sonrasimi sureci baslattin.Hukuk prosudur nasil isliyir davan sonuclandimi.Aydinlatirsan memnun olurum

Samet
Samet
5 yıl önce
Reply to  Mehmet

Dava acma sureleri ustune dusunulmesi gereken bir konu. Tavsiyem git yenisi icin, basvurunu almamalarina istinaden ac dava. Kendin ornek dilekce ile acsan bile alirsin. Su anki mevzuatta keyfi iptalin hukuki dayanagi yok cunku.

Huriye
Huriye
5 yıl önce
Reply to  Samet

Samet Bey mit istediği kadar fişlesin mahkeme mit raporuna göre karar veremez. Anayasa 23 çok açık. Yurtdışına çıkışınız ancak hakim kararıyla engellenebilir. Mahkeme mit raporunu hükme esas alamaz. Esas alırsa da kararı veren hakim mesleki olarak intihar etmiş olur. Bir gün Adalet gelirse de (ki er ya da geç gelecek) o kararı ona yedirirler.

Semih
Semih
5 yıl önce

Hadi benim pasaportu khk ya dayandırıp vermiyor, 4 ve 10 yaşında çocuklarımdan ne isteniyor. Nüfusta yüzüme bakıp utanmadan çocuğunuzun pasaportu KHKdan dolayı iptal diyebiliyor. Ayıptır günahtır, 10 yaşında çocuktan ne istiyorsunuz? Hadi buna da açıklama yapın.

Huriye
Huriye
5 yıl önce

Arkadaşlar hepiniz pasaportunuzun iptal edildiğini, bir kanuna dayalı olarak çıkışınızın engellendiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Pasaport iptal vs hepsi hikaye. Eşiniz soruşturma geçiriyorsa sizin GBT nize “fetö/pdy şüphelisi eşi” diye not düşüyorlar. GBT nizi sorgulayan pasaport polisi bu notu görünce çıkışınıza müsaade etmiyor. Yapılan işlem açıkça hukuka aykırı olduğu için sizi pasaport iptali, zayi ve şu sayılı kanun gereğince şeklinde söylemlerde bulunarak kandırıyorlar. 155 bin kişinin pasaport tahdidini kaldırdık demeleri tamamiyle bu notu silmelerinden ibaret. Ha bu arada siz sadece yurtdışına çıkmanızda problem olduğunu düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz. Zira bu notu sizin doğrudan gbt nize işleyerek tc nize zimmetlemişler. Yani gbt nizi sorgulayan… daha fazla »

Akademisyen
Akademisyen
5 yıl önce

Acaba dilekçelere verilen olumsuz cevapla dava açsak, AİHM’e kadar gitsek sonuç alınır mı? İhraç ve hakkında yasal işlem yapılmamış birisi olarak soruyorum. Yoksa başıma iş mi alırım?

Huriye
Huriye
5 yıl önce
Reply to  Akademisyen

Hanımefendi yurtdışına çıkmanızın engellenmesinde hiçbir hukuki temel yok. Adalet işlese ve dava açsanız kazanmamanız mucize olur. Zira İçişleri Bakanlığı şerh koymakla açıkça anayasal suç işliyor. Dava açarsanız, İçişleri Bakanlığı ve bağlı olduğunuz emniyet müdürlüğü birlikte davalı olacak. Dava açsam başıma iş alır mıyım şeklindeki endişeniz Türkiye nin hukuk devletinden ne kadar uzaklaştığını gösteriyor malesef.

Elif
Elif
5 yıl önce
Reply to  Huriye

Ben de böyle düşünüyorum, ama haksızlığı yapan devlet zaten ve sürdürüyor bu haksızlığı. bitmek bilmiyor. dilekçelere cevaplar hep aynı veriliyor, yukarıdaki gibi yalan yanlış açıklamalar da bulunuyorlar. Ben de dava açsam mı diye çok düşündüm ama bilmiyorum kararsız kaldım. Benim de KHK falan yok, pasaport iptalim var sadece. dava açsam en az 1 senem ve param gidecek, açmasam bu haksızlık ne kadar sürer bilmiyorum. Hakkımı aramak istiyorum ama haksızlığı yapan devlet olunca neyi nasıl arayacan diye düşünmüyor değilim.

Akademisyen
Akademisyen
5 yıl önce
Reply to  Akademisyen

Eşim için dilekçe vermiştik geçen ay ve bu 155 bin kişi ile ilgili duyuru yapılmadan verilen dilekçe neticesinde pasaportundaki şerhin kaldırıldığını öğrendik. 155 bin kişi duyurusundan sonra geçen cuma nüfusa gittim ve memur ‘sorgulamaya bile gerek yok ihraç olanların pasaportunda şerh devam ediyor’ dedi ve sorgulamadı bile. Dilekçe versem dedim, bilgi edinme kanunu kapsamında değerlendiririz olumsuz cevap alırsınız dediler. Bugün yapılan açıklamada memuru tasdikler nitelikte oldu. Ancak bahsedilen 6749 sayılı yasa OHAL kapsamında çıkarılmış bir yasa ve OHAL bittiği için kişinin özgürce serbest dolaşma hakkı bu yasa ile ihlal edilemez. Hukukçu değilim, benim anladığım bu. Artık yarın bir avukata soracağım… daha fazla »

Huriye
Huriye
5 yıl önce
Reply to  Akademisyen

Arkadaşlar bir hukuk mezunu olarak, size dava açmanızı tavsiye ediyorum. Gelecek ret cevabı ile beraber idare mahkemesinde iptal davası açarsınız. Masraf dediğiniz şey max 250 tl civarında olur ki o da dava açmaya değer bir rakam bence. Anayasanın 23. Maddesini, Türk ceza kanunundaki suçun şahsiliği ilkesini ve Aihs sözleşmesini gerekçe göstermeniz yeterli. 6479 sayılı kanun diye istedikleri kadar zırvalasınlar! Anayasa da hüküm açık. Verecekleri cevabın hiçbir hukuki temeli olmayacak. İç hukuk yollarından sonuç alamazsanız aihm e gidersiniz. Bu arada bu tahditleri ve şerhleri koyan İçişleri Bakanı ve yetkilileri, dava açarsanız davanızı reddedecek mahkeme hakimleri, bu yasaları onaylayan ve fiilen özgürlüğü… daha fazla »