AKPM: OHAL orantısız, kaldırılmalı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM)

Avrupa Komisyonu’ndan sonra (ŞURADA) Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) de Ankara’ya  7. kez uzatılan olağanüstü hali (OHAL) kaldırma çağrısı yaptı.

OHAL uygulamasına başvuran ve bu nedenle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne karşı yükümlülüklerine kısıtlama getiren (derogasyon) Avrupa Konseyi üyesi ülkeler Ukrayna, Fransa ve Türkiye hakkında hazırlanan bir rapor ve karar tasarısı Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi  (AKPM) tarafından oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Kararda, Türkiye’deki darbe girişimi sert şekilde kınandı, sonrası ise yürürlüğe giren OHAL uygulamasına orantısız olduğu gerekçesiyle son verilmesi istendi. Bu konuda Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi ve Venedik Komisyonu tarafından OHAL uygulamasının orantısızlığı konusunda alınan kararlar ve hazırlanan görüş raporları hatırlatıldı.

OHAL süresi durumun gerektirdiğinin ötesine geçti

Kararın Türkiye bölümünde, OHAL uygulamasının orantısızlığına gerekçe olarak, hükümete verilen geniş yetkiler, bu yetkilerin yasama ve yargı organlarının denetimine açık olmaması, OHAL süresinin durumun gerektirdiğinin ötesine geçmesi, OHAL kapsamında alınan önlemlerin gerçek ve tüzel kişiler üzerindeki aşırı ve daimi etkisi ve önlemlerden haksız yere zarar görenlerin başvurabileceği bir şikayet mekanizması yaratılmasındaki gecikme gösteriliyor

0 0 votes
Article Rating
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments